Riksdagsledamot Anette Karlsson blir ordförande för Psoriasisförbundet

Riksdagsledamot Anette Karlsson (sd) har valts till ordförande för Psoriasisförbundet. Karlssons 3-åriga mandatperiod börjar 2026.

Bild: Jukka-Pekka Flander, SDP

Anette

Anette Karlsson blir ordförande för Psoriasisförbundet

Första periodens riksdagsledamot Anette Karlsson (sd) från Borgå har valts till ny ordförande för Psoriasisförbundet. Valet förrättades på Psoriasisförbundets årsmöte den 4 oktober. Karlssons treåriga ordförandeperiod börjar den 1 januari 2026.

Psoriasisförbundet är en landsomfattande patient-, folkhälso- och expertorganisation som bildades år 1975. Förbundets uppgift är att främja god livskvalitet, välbefinnande och samhällelig delaktighet för personer som insjuknat i psoriasis. Psoriasisförbundet är centralorganisation för de lokala psoriasisföreningarna.

Karlsson tackar förbundets årsmöte för förtroendet och anser att förbundet gör ett viktigt arbete.

– Psoriasisförbundet gör ett värdefullt arbete för att alla som har psoriasis ska kunna leva ett gott och fullvärdigt liv. Jag är entusiastisk över möjligheten att få vara med i detta arbete – stärka tillgången till vård, rättvisa och framför allt ett människovärdigt bemötande.

Jag är entusiastisk över möjligheten att få vara med i detta arbete.

Karlsson framhäver Psoriasisförbundets arbete för att försvara de insjuknades rättigheter. Hon poängterar att var och en som har psoriasis ska ha tillgång till en effektiv behandling som ges i rätt tid och som inte oskäligt belastar den insjuknades ekonomi.

– Jag vill fortsätta förbundets starka påverkningsarbete för att varje psoriasissjuk ska få fungerande vård och kunna leva en ekonomiskt skälig vardag utan de fördomar som är förknippade med sjukdomen, säger Karlsson.

Psoriasisförbundets verksamhetsledare Sonja Bäckman gläder sig över att de psoriasissjuka även i fortsättningen får sin röst hörd i beslutsfattandet.

– Psoriasis är en långtidssjukdom som kan inverka på hela kroppen och ofta även på den insjuknades humör. Sjukdomen inverkar i betydande grad på vardagen och till exempel på arbetslivet, och således ska de insjuknades synvinkel beaktas i lagstiftningen, konstaterar Bäckman.

– Fastän man vet mycket mera om psoriasis idag än för till exempel tjugo år sedan, bör man fortsättningsvis utöka kännedomen om sjukdomen.

I sin uppgift som ordförande efterträder Anette Karlsson riksdagsledamot Paula Werning (sd), vars ordförandeskap inom Psoriasisförbundet upphör vid utgången av 2025.